Kviečiame į Lietuvos banko rengiamą diskusiją „Ar mums reikalingos 1 euro cento ir 2 euro centų monetos?“

Renginys vyks kovo 23 d. 9.30–12.15 val. Renginio aprašymą ir programą rasite čia: https://www.lb.lt/lt/renginiai/diskusija-ar-mums-reikalingos-1-euro-cento-ir-2-euro-centu-monetos

1 euro cento ir 2 euro centų monetos dažniausiai naudojamos atsiskaitymui tik vieną kartą. Gavus grąžą jos pametamos ar nugula gyventojų taupyklėse, automobilių salonuose, fontanuose. Nuo 2015 m. į apyvartą išleistų šių monetų svoris siekia 770 t, toks jų kiekis tilptų į vienuolika traukinio vagonų. Kasmet šių monetų į apyvartą išleidžiama po 80 t. Lietuvos banko skaičiavimu, nuo euro įvedimo šalyje Lietuvos gyventojai yra pametę daugiau kaip 2 mln. Eur vertės 1 euro cento ir 2 euro centų monetų. Kasmet praradimai siekia trečdalį milijono eurų. Monetoms, kurių didžioji dalis pametama, gaminti, pakuoti, transportuoti ir tvarkyti eikvojami ištekliai ir patiriamos sąnaudos, išskiriama anglies dvideginio, susidaro papildomų plastiko atliekų.

Kviesdamas diskutuoti, Lietuvos bankas siekia išgirsti Jūsų nuomonę ir su Jumis aptarti, ar mums reikalingos 1 euro cento ir 2 euro centų monetos, o gal verta šių monetų poreikį mažinti, ateityje prekybos ir paslaugų vietose apvalinant galutinę pirkinių krepšelio sumą, kai mokama grynaisiais pinigais.

Diskusija „Ar mums reikalingos 1 euro cento ir 2 euro centų monetos?“ yra vienas iš Lietuvos banko renginių, kuris vyks Pasaulinės pinigų savaitės (angl. Global Money Week) metu. 2023 m. Pasaulinė pinigų savaitė minima kovo 20–26 d., jos tema: „Planuokite pinigus – kurkite ateitį“. Daugiausia dėmesio šią savaitę bus skiriama tvarumui, o būtent mokėjimų grynaisiais pinigais apvalinimas, siekiant sumažinti smulkiausio nominalo monetų poreikį, yra viena iš galimų iniciatyvų, padėsiančių visuomenei tapti tvaresnei.

Renginys vyks Hilton Garden Inn Vilnius City Centre, Gedimino pr. 44B, Vilnius. Renginys yra nemokamas, atviras visuomenei ir bus tiesiogiai transliuojamas Lietuvos banko interneto svetainėje.

Kviečiame į renginį registruotis užpildant registracijos anketą čia: https://www.lb.lt/lt/renginiai/diskusija-ar-mums-reikalingos-1-euro-cento-ir-2-euro-centu-monetos.  Norintiesiems stebėti renginį internetu registracija nereikalinga.

Renginio tiesioginę transliaciją taip pat galėsite stebėti internetu Lietuvos banko interneto svetainėje www.lb.lt