„ERASMUS+“ PROJEKTO VEIKLŲ ĮGYVENDINIMAS PORTUGALIJOJE

Šiaulių r. švietimo pagalbos tarnybos (toliau – Tarnyba) komanda, įgyvendindama „Erasmus+“ programos suaugusiųjų švietimo srities projektą, š. m. gegužės 20–24 dienomis vyko į mokymus „ICT and free Web Tools in Education: Another way to Teach and to Learn“ Lisabonoje, Portugalijoje. Mokymus organizavo „Eagle Intuition“ organizacija.

Mokymuose dalyvavo programos „Erasmus+“ atstovai ne tik iš Lietuvos, bet ir Latvijos, Estijos, Švedijos, Italijos, Austrijos ir Kiurasao salos. Mokymų dalyviai išbandė IKT ir nemokamus žiniatinklio įrankius švietime, dalijosi gerosiomis darbo praktikomis, vyko į vizitus švietimo įstaigose, dalyvavo susitikimuose su vietos savivaldybės atstovais, susipažino bei užmezgė ryšius su vietos Trečiojo amžiaus universiteto atstovais.

Pirmą susitikimo dieną vyko mokymų dalyvių prisistatymai, kurių metu atsiskleidė darbo patirtys ir mokymų lūkesčiai, užsimezgė bendrystė, kuri bus plėtojami ir ateityje, rengiant panašaus pobūdžio projektus. Pirmoje dienos pusėje vyko teoriniai ir praktiniai mokymai, kuriuos vedė lektorius Mauro Gentile – buvo pristatytos kelios pagrindinės taisyklės, kaip naudojantis telefono pagalbinėmis funkcijomis galima ženkliai pagerinti filmuotos medžiagos ir nuotraukų kokybę. Tai  svarbu šiuolaikiniame mokymo procese, kai didžioji dalis mokymo turinio turi būti greitai ir lengvai pasiekiama internete. Vakare vyko kultūrinė pažintinė veikla – išgirdome turtingą Portugalijos istoriją, aplankėme Kristo Rei (Karaliaus Kristaus) statulą, Belemo bokštą, Atradėjų paminklą, klausėmės Fado (portugalų dainų žanro), kuris 2011 m. buvo pripažintas UNESCO žmonijos paveldu, taip, kaip UNESCO yra pripažinusi lietuviškas sutartines.

Antroji mokymų diena buvo skirta vizitui į mokyklą – lankėmės pagrindinėje ,,Boa Água“ mokykloje. Įstaigos direktorius Nuno Mantas supažindino su mokyklos filosofija bei darbo specifika, aprodė mokyklos erdves. Mokiniai šioje mokykloje visą laiką dirba grupėse ir mokosi atlikdami įvairiausius projektus. Po vizito mokykloje vyko paskaita, kurios metu pristatyta ,,Canvas“ platforma, į kurią lengvai galima sukelti reikiamą informaciją ir ja dalintis. Pristatytas skaitmeninės kompetencijos įsivertinimo įrankis „Selfie for teachers“. Naudojantis šiuo įrankiu galima įsivertinti savo skaitmeninių technologijų įgūdžius. Taip pat mokėmės sukurti QR kodus, išbandėme „Kahoot“ programėlę. Po paskaitos aplankėme Trečio amžiaus universitetą (TAU). TAU kalbų dėstytoja supažindino su savo dėstomais dalykais bei su pamokoje dalyvavusiais TAU studentais.

Trečios dienos mokymų tema – ,,ITC in European projects. Platforms in the classroom“. Mokymų lektorius Rui Baltazar pademonstravo nemokamus internetinius puslapius, skirtus mokymui (Free WEB in education). Dalyviams buvo parodytas aktualus video apie gamtos taršą ir klimato išsaugojimą, pristatytos svetainės www.movieproject.org ir www.calameo.com.

Mokymų metu susipažinome su „Bitly“ programa, skirta internetinių puslapių nuorodų persiuntimui, grįžtamojo ryšio nustatymo platforma „Mentimeter“, grafinio dizaino platforma „Canva“. Analizavome dirbtinio intelekto įrankį „ChatGPT“, galintį generuoti tekstus, versti iš vienos kalbos į kitą, kurti įvairų turinį ir išsamiai atsakyti į klausimus. Susipažinome su programa „Leonardo.Ai“, dirbtinio intelekto pagalba leidžiančia sukurti įvairius paveikslėlius. Buvo pristatytos platformos, naudingos kuriant tekstus bei prezentacijas: „Qestionwell“ ir „Gamma.App“.

Gegužės 23 d. mokymų dalyviams paskaitas vedė lektorius Joao Mouro. Vyko mokymai  apie papildytą realybę (angl. „augmented reality“). Dalyviai praktikavosi dirbti su įvairiomis 4D programomis, kurios mokymo procesą padaro interaktyvų. „Anatomy 4D“ programa suteikia vartotojams galimybę interaktyviai tyrinėti žmogaus kūno struktūrą ir organų sistemas naudojant išmanųjį telefoną ar planšetinį kompiuterį. Naudojantis „Dinosaur 4D+“ programa mokymų dalyviai tyrinėjo dinozaurus, „Animal 4D+“ programa – gyvūnus. „Space 4D+“ programa skirta pažinti ir tyrinėti Visatą. Mokymų dalyviai taip pat sužinojo apie „HaloAR“ bei „Quiwer“ programas bei jų panaudojimo būdus veikloje.

Mokymų metu lektorius kalbėjo apie dirbtinio intelekto privalumus ir trūkumus, demonstravo programų „Sora“, „ChatGPT“, „ChatPDF“ naudojimo galimybes. Kursų vadovas ir lektorius Rui Baltazar supažindino su nemokamų nuotraukų, vaizdo įrašų ir iliustracijų platforma „Pixabay“, pristatė „Voki“ platformą, leidžiančią kurti animuotus pristatymus ir vaizdo įrašus naudojant paruoštus šablonus ir įrankius.

Paskutinę mobilaus vizito dieną mokymus vedė lektorius Luis Varela – daug dėmesio buvo skirta dirbtiniam intelektui, padedančiam valdyti ir tvarkyti informaciją greičiau ir su kuo mažesniu žmogiškųjų išteklių naudojimu. Dar kartą buvo aptarti dirbtinio intelekto privalumai ir trūkumai, duomenų saugumas ir pan. Susipažinome ir atlikome praktines užduotis naudodamiesi programomis „LerningApps“, „Educaplay“, „Wordwall“. Popietinėje dienos dalyje mokymų dalyviai pristatė ir pasidalijo su kolegomis iš kitų Europos šalių skaitmeninėmis programomis, kurias jie naudoja savo kasdieniame darbe. Mokymų erdvėje vyko intensyvus ir kūrybiškas komandinis darbas bei sukurtų produktų pristatymas.

Paskutinę mokymų dieną vainikavo sertifikatų įteikimas. Ceremoniją lydėjo juokas, puiki nuotaika, pažadai bendrauti su bendraminčiais ir toliau, linkėjimai ir susitarimas encontrar-se novamente!

 

 

Šiaulių r. švietimo pagalbos tarnybos komanda