Šiaulių r. Trečiojo amžiaus universiteto studentų vizitas Bulgarijoje

Š. m. lapkričio 26–30 d. Šiaulių r. Trečiojo amžiaus universiteto rektorė, Gruzdžių filialo vadovė ir dar 3 aktyvios studentės, lydimos Šiaulių r. švietimo pagalbos tarnybos metodininkės E. Giržadienės, vyko į Sofiją (Bulgarija). Vizito metu buvo įgyvendindamos programos „Erasmus+“ veiklos, dalyvaujama mokymosi veiklose „ITC and free Web Tools in Education: Competencies of initiative and creativity in adult education“. Šių mokymosi veiklų tikslas – gerinti neformalaus suaugusiųjų švietimo paslaugų kokybę, stiprinant besimokančiųjų iniciatyvumo ir kūrybingumo kompetencijas.

5 dienas besimokančiųjų komanda dalyvavo mokymosi veiklose, kurios buvo orientuotos į kūrybiškumą ir iniciatyvumą. Kūrybiškumas atlieka labai svarbų vaidmenį keliant naujas idėjas, leidžia mąstyti savarankiškai, nestereotipiškai, padeda greitai orientuotis sudėtingose situacijose, suteikia galimybes lengvai ir netipiškai spręsti iškilusias problemas. Įrodyta, kad kūrybiškumą daugiausia lemia individualios asmenybės savybės (vaizduotės lakumas, mąstymo greitumas, tikslumas, lankstumas, išradingumas, konstruktyvumas, smalsumas, motyvacinė įtampa, poreikis nuolat tobulinti savo veiklą), jos patyrimas, auklėjimas ir saviaukla.

Pirmąją vizito dieną vyko užsiėmimas ,,Neurografija kaip potencialo išplėtimo įrankis“. Neurografija – mokslu pagrįsta, suvokimą keičianti technologija, skirta gyvenimo problemoms spręsti naudojant grožio dėsnius. Kai įprasti sprendimo būdai neveikia ar perdegama, svarbu ieškoti naujų požiūrių ir kūrybinių metodų, kad būtų galima rasti naujų galimybių ir pasiekti užsibrėžtus tikslus. Neurografija gali būti naudinga kaip kūrybinis procesas, padedantis geriau suprasti ir išreikšti mūsų mintis, emocijas ir tikslus. Besimokantiesiems neurografijos užsiėmimai labai naudingi, nes mažina stresą, nerimą ir depresiją, gerina dėmesio koncentraciją, ugdo kūrybiškumą ir  savimonę. Be to, neurografijos privalumas – nemokėti piešti!

Kitas užsiėmimas buvo orientuotas į kvėpavimo praktikas – kvėpavimo įtaką fizinei ir psichinei sveikatai. Kvėpavimo praktikos metodas gali būti taikomas, kaip dvasinė praktika, sąmoningumo didinimui, savęs pažinimui, taip pat, kaip savigydos priemonė greitam nusiraminimui, nerimo malšinimui ar nemigos gydymui, tam tikrų fizinių ir emocinių blokų paleidimui. Mokymosi veiklų dalyviai akcentavo, kad šią praktiką naudoja kasdienoje, taiko tam tikrą kvėpavimo būdą,  kaip atsipalaidavimo priemonę.

Trečiąją mokymosi veiklų dieną vyko susipažinimas su asmeninio tobulėjimo simbolių samprata ir jų vaidmeniu nustatant tikslus ir savęs augimą. Džiugu, kad tarp vizito dalyvių atsirado asmenų, turinčių savo asmeninį tobulėjimo simbolį. Išsiaiškinta, kad simboliai mus veikia kaip principai ir kaip metodikos, kuriomis sąmoningai arba nesąmoningai mes naudojamės. Tačiau, pačių simbolių praktiškai panaudoti negalima, bet jų principo veikiami mintyse išgyvename visus tarpusavio santykius, įvairius ryšius, kurie koreliuoja arba nekoreliuoja su mūsų vidinėmis ir išorinėmis sistemomis.

Ketvirtą užsiėmimų dieną veiklų dalyviai susipažino su metaforinėmis asociatyvinėmis kortelėmis, kurių istorija siekia daugiau nei 30 metų. Dailininkas Ely Raman, norėdamas sumažinti atstumą tarp meno ir žiūrovo, sukūrė pirmąsias metaforines korteles. Šių kortelių panaudojimas labai platus, jos gali būti naudojamas grupės apšilimui, pasitikėjimo tarp grupės narių nustatymui, kaip grupinio darbo metodas ir pan. Šių kortelių naudojimas skiriasi nuo įprasto kortų žaidimo. Čia nėra strategijų, nėra laimėjusių ir pralaimėjusių. Kiekvienas kortelių naudotojas praktinio patyrimo eigoje pats sugalvoja sau reikšmę.

Paskutiniąją vizito dieną dalyviai skyrė vidinių ir išorinių išteklių poveikio supratimui. Su lektorės pagalba aptarė išteklius: individualius, socialinius, kultūrinius ir dvasinius.

Vykusių užsiėmimų metu teorija buvo siejama su praktika, praktiškai išbandyti visi metodai: piešti neurografiniai piešiniai, išbandytos kvėpavimo praktikos, kuriomis buvo pradedamas kiekvienas užsiėmimas, kurti asmeniniai tobulėjimo simboliai, pasakojamos istorijos, naudojantis metaforinėmis kortelėmis, sukurtas minčių / idėjų žemėlapis. Kiekvieną dieną vykusių refleksijų metu pasidalinta įgytomis žiniomis, aptartos pritaikomumo galimybės gerinant neformalaus suaugusiųjų švietimo paslaugų kokybę, stiprinant besimokančiųjų iniciatyvumo ir kūrybingumo kompetencijas. Vizito metu buvo susipažinta su Sofijos miesto lankytinomis vietomis bei kultūriniais objektais, diskusijų metu aptartos neformaliojo suaugusiųjų švietimo galimybės Bulgarijoje, atrasti panašumai bei skirtumai.

Džiaugiamės sėkmingu vizitu, naudingomis mokymosi veiklomis, įgytomis patirtimis, patobulintomis kompetencijomis. Sukaupta gerąją patirtimi bus dalinamasi Šiaulių r. Trečiojo amžiaus universiteto studentų veiklų / užsiėmimų metu. Tikimąsi, kad ši įgyta patirtis prisidės prie besimokančiųjų iniciatyvumo ir kūrybingumo kompetencijų skatinimo. Nenustokime mokytis ir tobulėti!

 

Šiaulių r. švietimo pagalbos tarnybos metodininkė

Edita Giržadienė