Skaitmeninio raštingumo įgūdžių ugdymo patirtys Turkijoje

Šiaulių r. švietimo pagalbos tarnybos (toliau–Tarnyba) komanda, įgyvendindama „Erasmus+“ programos suaugusiųjų švietimo srities projektą, šių metų lapkričio 6–10 d. dalyvavo kursuose „Skaitmeniniai įrankiai“, kurie buvo organizuoti Antalijoje. Kursų organizatoriai – CEKDEV International Education and Development Academy, įkurta 2016 metais. Pagrindinė šios akademijos veikla susijusi su įvairiais Erasmus+ personalo mobilumo kursų ir profesinio mokymo programų organizavimu. CEKDEV dirba su inovatyviais projektais, kartu su Europos organizacijomis kuria atvirojo kodo ir novatoriškus įrankius, naudoja naujausią mokymo medžiagą, technologijas ir interaktyvias mokymosi priemones. Kursų pagrindinis tikslas – stiprinti neformalaus suaugusiųjų švietimo teikėjų skaitmeninio raštingumo įgūdžius, siekiant tenkinti besimokančiųjų poreikius.
Pirmąją kursų dieną susipažinta su organizacijos erdvėmis, vykdomomis veiklomis, darbuotojais. Tarnybos darbuotojai skaitmeninių įrankių mokėsi su CEKVED lektore Seda Erbek. Pirmiausia susipažinta su šiais skaitmeniniais įrankiais: Padlet, WordArt, QRCode Monkey, Vokey, Renderforest. Šie skaitmeniniai įrankiai nesunkiai pritaikomi darbinėje veikloje, siekiant vykdomų veiklų praturtinimo, edukacinių veiklų paįvairinimo trumpoms apklausoms, skelbimais, minčių bei idėjų mainais, refleksijomis, diskusijoms, įspūdžių pasidalinimu. Antrą kursų dieną iki pietų mokymų dalyviai lankėsi Antalijos „Vizioner Koleji“ privačioje mokykloje. Mokymų koordinatorė parodė šiuolaikiškai įrengtas ir techniškai pritaikytas robotikos, muzikos, gamtos mokslų, meno klases. Po pietų tęsėsi mokymai. Dalyviai išmoko dirbti su „Renderforest“ programa (kūrė savo įstaigos pristatymo logotipą ir trumpą filmuką, planuojamo renginio skelbimą bei kt.). Buvo mokomasi naudotis dirbtinio intelekto „Leonardo.ai“ programa, toliau dirbta su „Padlet“. Susipažinta su „MagicSchool“ programos privalumais ir naudojimo galimybėmis. Dirbant su „Coggle“ programa buvo sukurti aktualių darbui temų minčių žemėlapiai.
Kursų dalyviai taip pat mokėsi dirbti su Canva ir Emaze programomis. Mokymų lektorė pristatė Canva programą, su kurią mokymų dalyviai išbandė įvairius dizainus ir galimybes kurdami sertifikatus ir kalendorius, taip pat supažindino su Emaze programa, skirta skaidrių demonstracijai. Tai tarsi virtuali paroda, skirta virtualiai pristatyti savo sukurtą produktą. Mokymų dalyviai, išbandę įvairias programas, auditorijai pristatinėjo savo sukurtus produktus. Buvo sudarytos galimybės mokytis su kitais dalyviais iš Italijos. Buvo mokoma dirbti su platforma Educaplay, programomis Actionbound ir Qizizz. Mokomoji platforma Educaplay skirta klausimynų, testų sudarymui. Tai labai patogus ir patrauklus įrankis, norint greitai, žaismingai ir įdomiai parengti užduotis įvairaus amžiaus besimokantiesiems. Parengtus testus, klausimynus, juos galima integruoti į kitas platformas. Mokymų metu praktiškai buvo susipažinta su Educaplay galimybėmis, kaip patiems sudaryti testus ar klausimynus įvairiomis temomis. Programa Actionbound skirta tiek individualioms, tiek komandinėms užduotims atlikti. Praktinis šios programos pritaikymas parodė, kad mokytis ir atlikti įvairias užduotis gali būti įdomu ir smagu bet kokiame, ne tik mokykliniame amžiuje. Tai ypač aktualu kai kalbame apie suaugusius asmenis.
Naudojant Quizizz programą galima kokybiškai ir greitai paruošti interaktyvų turinį tiek savarankiškam, tiek individualiam ar grupiniam mokymuisi, parengti įvairių viktorinų užduotis. Mokymų lektorė atskleidė visus šios programos naudojimo niuansus, pateikė pavyzdžių.
Puikiai parengta kursų programa suteikė galimybių ne tik formaliai mokytis, bet ir pažinti Turkijos kultūrą, pajausti šalies žmonių komunikabilumą, nuoširdumą. Projekto dalyviai neformaliai tobulino tarpkultūrines kompetencijas, praplėtė akiratį, mokėsi pasitikėti savimi ir komandos nariais, ne tik klausyti, bet ir išgirsti. Pagerėjo anglų kalbos įgūdžiai, kuriuos kursų dalyviai tobulino kiekvieną dieną.
Šio mobilumo nauda neabejotina, organizacijos atstovai įgytas žinias pritaikys savo veikloje, siekiant atliepti besimokančių suaugusių asmenų poreikius. Įgytas žinias dalyviai panaudos organizuojant mokymų ciklą suaugusiems skaitmeninio raštingumo tematika. Besimokantiesiems bus parengtos atmintinės, kaip naudojantis skaitmeninėmis priemonėmis galima mokytis savarankiškai.
Šiaulių r. švietimo pagalbos tarnyba yra iki 2027 metų akredituota organizacija, įgyvendinanti programos „Erasmus+“ mobilumo projektus.

Dovilė Navickaitė-Danielė,
Šiaulių r. švietimo pagalbos tarnybos metodininkė